Krótki opis:
Studia trwają 3 semestry, uczestnik musi zdobyć łącznie 54 punkty ECTS w trakcie 440 godzin zajęć. Są one prowadzone w znacznej części metodą e-learningu (platforma Moodle), odbywają się tylko trzy zjazdy w semestrze. Wszystkie wykłady i ćwiczenia z dydaktyki historii oraz seminarium dyplomowe prowadzone są na zajęciach kontaktowych.
W czasie zajęć będą realizowane zagadnienia, które są nauczane w szkołach i zawarte zostały w podstawie programowej dla szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Na studiach zgłębiana jest więc tematyka oraz w sposób praktyczny przygotowywane są materiały, które będzie można wykorzystać do prowadzenia lekcji w szkole.
Wymagania wstępne dla kandydatów:
Studia adresowane są do osób, które posiadają już uprawnienia nauczycielskie do nauczania innego przedmiotu, a chcących nabyć uprawnienia do nauczania historii. Kandydat musi posiadać dyplom ukończenia studiów pierwszego i drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, których efekty uczenia się odpowiadają wymaganiom ogólnym podstawy programowej. Ze względu na częste zmiany klasyfikacji poszczególnych dziedzin i dyscyplin (w latach 2005-2018 klasyfikacja dziedzin i dyscyplin zmieniała się trzykrotnie w Polsce) trudno jest wymienić kierunki studiów, których ukończenie jednoznacznie uprawnia słuchacza do ubiegania się o przyjęcie na studia podyplomowe Nauczanie historii.
Dodatkowo, ze względu na formułę studiów (blended-learning, praca na platformie Moodle), od kandydata wymaga się podstawowych umiejętności posługiwania się komputerem (edytory tekstów, Internet).
Zasady rekrutacji, wykaz wymaganych dokumentów:
Kandydat:
– wypełnia kwestionariusz osobowy na studia
– składa odpis dyplomu lub poświadczoną przez UŁ kopię dyplomu ukończenia studiów wyższych
– składa dokument poświadczający uprawnienia do nauczania innego przedmiotu w szkole podstawowej i ponadpodstawowej
– składa zobowiązanie do wniesienia opłaty za studia
Rekrutacja trwa: do 15 października 2020 r.
Kontakt: Sekretariat Instytutu Historii UŁ
tel. 642 635 61 84
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Opłaty za studia:
- 1660 zł za semestr
HISTORIA
W ramach programu będzie zrealizowanych 440 godzin zajęć. Zajęcia dydaktyczne obejmują wszystkie epoki historyczne począwszy od starożytności a kończąc na czasach nam współczesnych. Studia będą trwać trzy semestry. Są to wykłady i ćwiczenia z poszczególnych epok historycznych, dydaktyki historii, nauk pomocniczych historii oraz praktyki pedagogiczne. Słuchacz Studiów Podyplomowych będzie zobowiązany do: uczestnictwa we wszystkich zajęciach, zaliczenia wszystkich ćwiczeń i wykładów przewidzianych planem studiów oraz przygotowania eseju na wybrany temat. Po zaliczeniu wszystkich przedmiotów Słuchacz otrzyma świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.
Zajęcia odbywać się będą w trybie studiów zaocznych /soboty, niedziele/ 3 razy w semestrze w godzinach: 8.30 – 20.00 i w trybie e-learningowym.
Program studiów obejmuje:
I semestr:
Historia starożytna 20 h.
Historia powszechna średniowieczna 20 h.
Historia średniowieczna Polski 20 h.
Wybrane zagadnienia z nauk pomocniczych historii 10 h.
Dydaktyka historii 1 - wprowadzenie 10 h.
Dydaktyka historii 2 - szkoła podstawowa 30 h.
II semestr:
Praktyka - szkoła podstawowa 40 h.
Historia powszechna nowożytna 20 h.
Historia nowożytna Polski 20 h.
Historia powszechna 1789-1918 20 h.
Historia Polski 1795-1918 20 h.
Dydaktyka historii 3 - szkoła ponadpodstawowa 30 h.
III semestr:
Praktyka (szkoła ponadpodstawowa) 50 h.
Dydaktyka historii 4 - Technologia informacyjno-komunikacyjna 20 h.
Historia powszechna 1918-1945 20 h.
Historia Polski 1918-1945 20 h.
Historia Polski po 1945 r. 20 h.
Historia powszechna po 1945 r. 20 h.
Wybrane zagadnienia z historii historiografii 10 h.
Historia Europy Wschodniej 10 h.
Seminarium 10 h.