Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego

90-219 Łódź ul. A. Kamińskiego 27a tel. 48 42 635 61 84

W ZWIĄZKU Z OGŁOSZONYMI GODZINAMI DZIEKAŃSKIMI W DN. 28.10.2020 R. BIBLIOTEKA IH BĘDZIE CZYNNA DO GODZ. 12.00

Godziny otwarcia w okresie pandemii:

poniedziałek: 9.00-15.00, wtorek: 10.00-17.00, środa-czwartek: 9.00-15.00, piątek: 9.00-14.00

Otwieramy dla Państwa czytelnię. Do dyspozycji oddajemy 3 stanowiska, na które będzie obowiązywała wcześniejsza telefoniczna rezerwacja (pod nr tel.: 42 635 61 76). Po ustaleniu terminu rezerwacji czytelnik zobowiązany jest do dokonania zamówienia online potrzebnych wydawnictw. Maksymalny czas rezerwacji miejsca w czytelni to 2 godziny. W czytelni udostępniane będą jedynie książki oznaczone tylko na miejscu oraz czasopisma. Książki z wolnego dostępu w czytelni podaje jedynie i wyłącznie dyżurujący bibliotekarz na prośbę czytelnika.

Do odwołania: książki i czasopisma zamawiamy poprzez katalog online ze strony BUŁ (zamówień dokonujemy poza biblioteką, komputery biblioteczne zostają wyłączone z użytkowania). Zamówienia do domu czytelnik może odebrać w ciągu 3 dni roboczych od momentu złożenia zamówienia (odbiór i zwrot książek przy wejściu przy szatni - szklane drzwi). Prosimy o przygotowanie legitymacji studenckiej bądź karty bibliotecznej.

Czytelnik musi być zaopatrzony w maseczkę (obowiązkowo zakryty nos i usta).

REJESTRACJA NOWYCH CZYTELNIKÓW 1.Konto biblioteczne można aktywować osobiście w Bibliotece UŁ lub w Bibliotece Wydziału UŁ, przestrzegając zaleceń służb sanitarnych. 2.Możliwe jest założenie konta bibliotecznego online, umożlwiającego korzystanie ze zbiorów BUŁ i bibliotek wydziałowych. W tym celu należy wysłać mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z poczty elektronicznej studenckiej lub służbowej założonej w domenie UŁ. W odpowiedzi zostaną przesłane niezbędne informacje i instrukcje. Aby móc korzystać z książkomatu BUŁ, należy dokonać autoryzacji karty bibliotecznej/legitymacji studenckiej w BUŁ.

 

Godziny otwarcia:

poniedziałek-czwartek - 9.00-17.00

piątek – 9.00-14.00

soboty – nieczynna

 
 

Kontakt:

Biblioteka

Instytutu Historii

ul. Kamińskiego 27 A

90-219 Łódź

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kierownik:
mgr Anna Arkuszewska
tel. +48 42 635 61 75

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Wypożyczalnia:  
mgr Anna Chruściel
mgr Agnieszka Górecka
+48 42 635 61 76
Pracownia książek:
mgr Renata Osiewała
+48 42 635 61 07
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 

Pracownia czasopism:
mgr Małgorzata Tazbir
+48 42 635 61 97

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

O Bibliotece

Biblioteka Instytutu Historii UŁ została utworzona w 1948 roku. W momencie rozpoczęcia działalności jej księgozbiór liczył 6751 woluminów książek i 380 woluminów czasopism. Rozwijała się wraz z Instytutem, pozyskując nowe pozycje drogą zakupów, darowizn oraz przejmowania księgozbiorów likwidowanych placówek.

W 2010 roku, zgodnie z zarządzeniem Rektora UŁ z dniem 1 października, nastąpiło włączenie zbiorów likwidowanej Biblioteki Katedry Historii Sztuki UŁ do Biblioteki Instytutu Historii UŁ.

W 2016 roku, zgodnie z Zarządzeniem nr 137 Rektora UŁ i powołaniem w/w zarządzeniem Biblioteki Humanistycznej UŁ na Wydziale Filozoficzno-Historycznym, księgozbiór Katedry Historii Sztuki został przeniesiony do nowo powstałej biblioteki.


Obecnie Biblioteka IH posiada 70 496 voluminów książek, 2 420 jednostek zbiorów specjalnych oraz 864 tytuły czasopism (w 17 206 voluminach), co łącznie stanowi księgozbiór liczący          90 122 voluminy.

Z księgozbioru podstawowego druków zwartych na szczególną uwagę zasługują wydawnictwa określane mianem cymeliów, których biblioteka posiada około 15 000 voluminów (w tym wydawnictwa wydane do 1945 roku).

Wśród starodruków znajdują się takie, które uznaje się za „białe kruki” na polskim i międzynarodowym rynku wydawniczym. Należą do nich:

  • Zielnik Sz. Syreniusza, datowany na 1613 rok, wydany w Krakowie;
  • Ziemiańska generalna oekonomika J. K. Haura, wydana w Krakowie w 1679 roku;
  • Zabawki oratorskie F. Bohomolca, wydane w Wilnie w 1786 roku;
  • Codex Civius pro Galicia Orientali, wydany w Wiedniu w 1797 roku.

Biblioteka IH może również pochwalić się dużą liczbą pozycji XIX-wiecznych, zarówno polskich, jak i zagranicznych (głównie w języku francuskim i niemieckim). Na uwagę zasługują także czasopisma z tego okresu, chociażby „Dziennik Praw Księstwa Warszawskiego” czy „Dziennik Praw Królestwa Polskiego”. Część druków trudno dostępnych – a koniecznych w pracach badawczych – zebrano w zbiorze mikrofilmów (465 rolek).

Bardzo interesujący jest również biblioteczny zbiór kartograficzny (1 348 jednostek), w którego skład wchodzą mapy, plany i atlasy. Pod względem tematycznym, oprócz map historycznych, których jest najwięcej, w zbiorze znajdują się mapy geograficzne, topograficzne, przeglądowe, gospodarcze, komunikacyjne i turystyczne.

Studenci zainteresowani historią sztuki z pewnością nie przejdą obojętnie obok zasobów ikonograficznych, gdzie zgromadzono 529 albumów i tek z reprodukcjami.

Biblioteka dysponuje czytelnią dla 36 osób korzystających oraz 12 dodatkowymi miejscami w pomieszczeniu przeznaczonym do głośnego czytania.

Od 2007 roku Biblioteka uczestniczyła w systemie katalogowania HORIZON, a od września 2012 roku uczestniczy w systemie katalogowania SYMPHONIA. Obecnie w tej bazie znajdują się wszystkie egzemplarze zakupione do BIH w latach 50. do lat współczesnych. Widoczne są one w katalogu on-line www.lib.uni.lodz.pl. Sygnatury Biblioteki Instytutu Historii należy szukać przy zapisie bibliograficznym egzemplarza w pozycji „inne lokalizacje”. Prace nad uzupełnieniem katalogu trwają (obecnie wprowadzono 60% księgozbioru BIH do bazy online).

W październiku 2016 r. biblioteka przystąpiła do modułu wypożyczania online.

W Bibliotece Instytutu Historii UŁ zatrudnionych jest pięciu wykwalifikowanych pracowników: jeden kustosz dyplomowany, dwóch kustoszy, dwóch starszych bibliotekarzy.

Strona Biblioteki UŁ

Regulamin Biblioteki Instytutu Historii UŁ