Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego

90-219 Łódź ul. A. Kamińskiego 27a tel. 48 42 635 61 84

   

KONTAKT:

Biblioteka Instytutu Historii UŁ

ul. Kamińskiego 27 A

90-219 Łódź

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Drodzy Czytelnicy,

zgodnie z Zarządzeniem nr 121 Rektora UŁ od dnia 1. 06. 2020 r. do odwołania z księgozbioru Biblioteki IH będzie można korzystać na następujących zasadach: w pierwszej kolejności prosimy o sprawdzenie czy poszukiwana książka jest w BUŁ (przeszukujemy Katalog Główny i Cyfrowe Katalogi Kartkowe), jeśli tak wypożyczenie jej jest możliwe tylko z BUŁ. W przypadku, gdy poszukiwanej książki nie ma w BUŁ, a jest w Bibliotece Wydziału prosimy o złożenie zamówienia drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Maksymalnie jednorazowo można zamówić 3 książki. Książki oznaczone jako tylko na miejscu i czasopisma nie będą wypożyczane. W mailu powinny być podane dokładne dane książki: autor, tytuł, sygnatura książki oraz status czytelnika: pracownik naukowy, student, Wydział. Realizacja zamówień: poniedziałek, wtorek, środa w godz.9-15. Książki czytelnik może odebrać po wcześniejszym kontakcie telefonicznym (42 635 61 76) w ciągu 3 dni. Prosimy o przygotowanie legitymacji studenckiej bądź karty bibliotecznej.

Zwroty książek po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z biblioteką.

Czytelnik musi być obowiązkowo zaopatrzony w maseczkę i rękawiczki w przeciwnym razie nie zostanie wpuszczony na teren biblioteki.


Godziny otwarcia:

poniedziałek-czwartek – 9.00-17.00

piątek – 9.00-14.00

soboty – nieczynna

 

  Kierownik:
mgr Anna Arkuszewska
tel. +48 42 635 61 75
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Wypożyczalnia:  
mgr Anna Chruściel
mgr Agnieszka Górecka
+48 42 635 61 76

Pracownia książek:
mgr Renata Osiewała
+48 42 635 61 07
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    Pracownia czasopism:
mgr Małgorzata Tazbir
+48 42 635 61 97
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

O Bibliotece

Biblioteka Instytutu Historii UŁ została utworzona w 1948 roku. W momencie rozpoczęcia działalności jej księgozbiór liczył 6751 woluminów książek i 380 woluminów czasopism. Rozwijała się wraz z Instytutem, pozyskując nowe pozycje drogą zakupów, darowizn oraz przejmowania księgozbiorów likwidowanych placówek.

W 2010 roku, zgodnie z zarządzeniem Rektora UŁ z dniem 1 października, nastąpiło włączenie zbiorów likwidowanej Biblioteki Katedry Historii Sztuki UŁ do Biblioteki Instytutu Historii UŁ.

W 2016 roku, zgodnie z Zarządzeniem nr 137 Rektora UŁ i powołaniem w/w zarządzeniem Biblioteki Humanistycznej UŁ na Wydziale Filozoficzno-Historycznym, księgozbiór Katedry Historii Sztuki został przeniesiony do nowo powstałej biblioteki.


Obecnie Biblioteka IH posiada 70 496 voluminów książek, 2 420 jednostek zbiorów specjalnych oraz 864 tytuły czasopism (w 17 206 voluminach), co łącznie stanowi księgozbiór liczący          90 122 voluminy.

Z księgozbioru podstawowego druków zwartych na szczególną uwagę zasługują wydawnictwa określane mianem cymeliów, których biblioteka posiada około 15 000 voluminów (w tym wydawnictwa wydane do 1945 roku).

Wśród starodruków znajdują się takie, które uznaje się za „białe kruki” na polskim i międzynarodowym rynku wydawniczym. Należą do nich:

  • Zielnik Sz. Syreniusza, datowany na 1613 rok, wydany w Krakowie;
  • Ziemiańska generalna oekonomika J. K. Haura, wydana w Krakowie w 1679 roku;
  • Zabawki oratorskie F. Bohomolca, wydane w Wilnie w 1786 roku;
  • Codex Civius pro Galicia Orientali, wydany w Wiedniu w 1797 roku.

Biblioteka IH może również pochwalić się dużą liczbą pozycji XIX-wiecznych, zarówno polskich, jak i zagranicznych (głównie w języku francuskim i niemieckim). Na uwagę zasługują także czasopisma z tego okresu, chociażby „Dziennik Praw Księstwa Warszawskiego” czy „Dziennik Praw Królestwa Polskiego”. Część druków trudno dostępnych – a koniecznych w pracach badawczych – zebrano w zbiorze mikrofilmów (465 rolek).

Bardzo interesujący jest również biblioteczny zbiór kartograficzny (1 348 jednostek), w którego skład wchodzą mapy, plany i atlasy. Pod względem tematycznym, oprócz map historycznych, których jest najwięcej, w zbiorze znajdują się mapy geograficzne, topograficzne, przeglądowe, gospodarcze, komunikacyjne i turystyczne.

Studenci zainteresowani historią sztuki z pewnością nie przejdą obojętnie obok zasobów ikonograficznych, gdzie zgromadzono 529 albumów i tek z reprodukcjami.

Biblioteka dysponuje czytelnią dla 36 osób korzystających oraz 12 dodatkowymi miejscami w pomieszczeniu przeznaczonym do głośnego czytania.

Od 2007 roku Biblioteka uczestniczyła w systemie katalogowania HORIZON, a od września 2012 roku uczestniczy w systemie katalogowania SYMPHONIA. Obecnie w tej bazie znajdują się wszystkie egzemplarze zakupione do BIH w latach 50. do lat współczesnych. Widoczne są one w katalogu on-line www.lib.uni.lodz.pl. Sygnatury Biblioteki Instytutu Historii należy szukać przy zapisie bibliograficznym egzemplarza w pozycji „inne lokalizacje”. Prace nad uzupełnieniem katalogu trwają (obecnie wprowadzono 60% księgozbioru BIH do bazy online).

W październiku 2016 r. biblioteka przystąpiła do modułu wypożyczania online.

W Bibliotece Instytutu Historii UŁ zatrudnionych jest pięciu wykwalifikowanych pracowników: jeden kustosz dyplomowany, dwóch kustoszy, dwóch starszych bibliotekarzy.

 

Strona Biblioteki UŁ

 

Regulamin Biblioteki Instytutu Historii UŁ