30 sierpnia 2019 r. na Cmentarzu Komunalnym na Dołach odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego siedem dni wcześniej Pana Jerzego Rossowskiego (właśc. Ludwika Jerzego Rossowskiego).

Pożegnaliśmy Człowieka wielkiej klasy, wysokiej kultury osobistej, z rozległą wiedzą, a przy tym wrażliwego, otwartego i życzliwego. Śp. Jerzy Rossowski przez wiele lat redagował rocznik „My, Sybiracy”, a jako przewodniczący Komisji Historycznej Związku Sybiraków w Łodzi stworzył sybirackie archiwum, którego zasoby aktualnie są przechowywane w Archiwum Sybiraków UŁ (Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego). Był popularyzatorem dziejów zesłań i inicjatorem licznych wydarzeń o tematyce sybirackiej. Za swoją wybitną działalność w 2009 r. został uhonorowany tytułem Kustosza Pamięci Narodowej.