Wykład "Strajki studentów w Łodzi w 1981 r."

Serdecznie zapraszamy na wykład dr. hab. Krzysztofa Lesiakowskiego, prof. UŁ, pt. „Strajki studentów w Łodzi w 1981 r.”, który odbędzie się w Muzeum Fabryki (Łódź, ul. Drewnowska 58) w dniu 21 lutego 2018 r. (środa) o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Zapraszamy do udziału w III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Oblicza Wojny (7-8 czerwca 2018). Tym razem tematem naszego spotkania są Ludzie wojny. Więcej informacji na stronie obliczawojny.uni.lodz.pl

Katedra Historii Średniowiecznej i Dyrekcja Instytutu Historii UŁ mają zaszczyt zaprosić na wykład prof. dr. hab. Tomasza Schramma (UAM) pt. Od Spitsbergenu po Ziemię Ognistą. Moje odkrywcze pasje jako rywalki badań nad historią XX wieku. Która wygra?, który odbędzie się 10 stycznia (środa) 2018 r., godz. 12.00, w Sali Posiedzeń Rady Wydziału (103), Instytut Historii UŁ, ul. A. Kamińskiego 27a.

Zapraszamy na wykład dr. hab. Krzysztofa Woźniaka, prof. UŁ, który odbędzie się w sobotę, 6 stycznia 2018 r., o godzinie 14.00, w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (ul. Piotrkowska 282). Prelekcja jest częścią organizowanego przez Muzeum wydarzenia „Urodziny Geyera”.

Z radością informujemy o wyróżnieniach dla książek naszych pracowników. Praca prof. dr. hab. Andrzeja M. Brzezińskiego pt. „Oskar Halecki a Liga Narodów. Poglądy i działalność” zajęła 2. miejsce w kategorii „Najlepsza publikacja w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji” w Konkursie Historycznym Ministra Spraw Zagranicznych. Wcześniej monografia ta  została wyróżniona w Konkursie na Najlepszą Książkę Akademicką w roku 2017.

Natomiast książka „Łęczyccy współrodowcy Oporowskich herbu Sulima do początku XVI wieku”, której autorami są prof. nadzw. dr hab. Tadeusz Nowak i dr Tomasz Pietras, otrzymała od Dyrektora Instytutu Historii PAN i Jury Nagrody „Studiów Źródłoznawczych” II nagrodę im. Stefana Krzysztofa Kuczyńskiego w kategorii prac ze źródłoznawstwa i nauk pomocniczych historii za rok 2016.